Telové sviece svojpomocne

Telové sviece svojpomocne

Oheň bol oddávna vnímaný ako posvätný. Je to živel premeny, zámeru, videnia a ráznej sily. Spolu s dymom sa rozplynie to, čo si už v živote neprajeme. Ako popol odchádza do zeme to, čo už viac nepotrebujeme.

Vzorce správania nie sú len v našej mysli. Prístupy, postoje, vnútorné nastavenia a zvyky sú usadené rôzne na tele. Príliš strnulé nepružné vzorce sa prejavujú ako stuhnuté miesta a hrčky vo svaloch citlivé na tlak. Krútňavy, uviaznutia a dookola opakované škodlivé spôsoby správania a odpovedania na správanie druhých bývajú zase usadené na vírivých prameňoch tela.

Pramene tela sú známe ako čakry – sú to silové miesta, brány medzi hmotným, duchovným a duševným. Cez ne sa do trojrozmerného priestoru a priamočiareho času prejavujú skryté životné vzory. Zhmotňujú sa skryté predpoklady, túžby, prajné aj neprajné slová a rodové osudy.

Stáva sa, že na neprejavenej úrovni je zapísaná rana. Zranenie sa tam zapíše vtedy, keď v živote dostaneme úder a ten za daných okolností nedokážeme stráviť, pretože ešte nie sme dosť silní, schopní a vedomí. Vtedy, nedokážeme na udalosť odpovedať a v istom zmysle zmeravieme – nezmôžeme sa ani k úteku, ani k útoku, ani k súhre ani k odpusteniu – ostávame trpieť. Ostane možno pocit bezmocnosti a časom sa zatrpknutie môže prejaviť v podobe nemoci.

Duša aj telo si však prajú zdravie! Vyliečenie takejto rany sa začína jej uznaním, prijatím, pochopením, rozdýchaním a vyčistením – len potom sa môže sceliť. To je dôvod, prečo pramene tela znova a znova vynášajú vzorce nespracovaných rozpoložení a nepochopených udalostí.

Stáva sa, že sa v živote znova a znova nachádzame v podobných zraňujúcich vzťahoch a okolnostiach. Nie je za tým nepriazeň osudu ani nehostinný svet. Možno sa vlastne ani nič vážne ani nebezpečné nedeje – len nás sa to veľmi dotýka, nám sa to tak javí. To len bytosť sa túži sceliť: preto z duše, ducha a tela vychádzajú na povrch príznaky dávnej rany. Sami si podvedome vytvárame nešťastné životné okolnosti. Znova a znova máme možnosť vzorec pochopiť, dokončiť raz nedokončený pohyb, uznať dané, pochopiť a odpustiť. Zrovnať sa.

Oheň je dychom, ktorý prežaruje, presvetľuje, prehrieva, čistí a lieči. So zatajeným dychom a s úctou zapálená dutá svieca priložená na telo dokáže uvoľniť, rozpustiť a vyčistiť zanesené pramene tela. Sviečkovanie je rozhodnutím pustiť to, čo si už neprajem, aby ma ovládalo – dychom posvätného ohňa vyčistiť nešťastné vzorce usadené na našich telách. Možno nám ani nepatria, pochádzajú od rodičov, či prarodičov. Je čas dať im zbohom.

Prikladáme sviecu na prameň na tele. Otvárame sa prúdeniu. Chumáče zatuhnutých pocitov a strachov sa rozpúšťajú. Spolu s dymom mizne to, čo ich spôsobovalo. Už sa nemusíme držať a tŕpnuť, čo nešťastné nás zasa postihne. A ak sa aj niečo stane… Už viem, že to nie je neprajná okolnosť, nie je to zlo – ale hlboká túžba bytosti po vyliečení, po pochopení a celistvosti. Duša sa túži sceliť s telom aj duchom – vtedy budeme celí, vnútorne nenarušení. Už nám cez rany nebude unikať sila, už nás nemusia zasahovať bolestivé udalosti. Vtedy budeme zdraví.

Ako zdraví sme vnútorne slobodní. Sme celiství, sme súčasťou celku, sme šťastní. Naše pramene tvorenia – naše brány medzi neprejaveným a prejaveným – sú voľné, čisté a prúdiace. Život nás napĺňa – už môžeme byť smelo sami sebou – celí sa účastniť na stvorení ako spolutvorcovia našich svetov!

Zápal, nadšenie, nabudenie, jasnosť, žiarivosť – to nech nás sprevádza. Život je pohyb, uvoľnenosť, voľný plný dych! Nech liečivý ohník horí v tvojom srdci. Na duchu nech ťa hreje vedomie, že aj malý plamienok dokáže zázraky.

Vtedy, keď vezmeme zodpovednosť do vlastných rúk, keď s ohníkom zachádzame bdelo a vedome, keď sebe z lásky prajeme.

Ako si vyrobiť doma telové, prípadne ušné sviečky – návod

Budete potrebovať:

 • tenkú bielu bavlnenú látku, stačí 20 až 25 cm (dĺžka sviečky),
 • kúsok horkej čokolády na kreslenie ukončovacej čiarky a značky na sviečku,
 • trochu kurkumy (prášok) na zafarbenie vosku do krásnožlta (možno má aj iné vhodné účinky),
 • včelí vosk (lepšie je zohnať ho v podobe tehličiek, predtlačných plástov je škoda),
 • mastný papier na pečenie a plech,
 • plechovka, hrniec, voda – na roztopenie vosku,
 • drevená palička, rovná napríklad liesková (asi o 5 cm dlhšia a trochu tenšia, ako budú sviečky).

Postup je pomerne priamočiary:

 1. Necháme v plechovke vo vodnom kúpeli roztopiť včelí vosk,
 2. Kým sa topí, nastriháme si asi 12cm široké prúžky bielej tenkej bavlnenej látky,
 3. Nakreslíme rožtekom kúska čokolády na prúžky látky ukončovacie značky (asi 3-4 cm od spodku sviečky),
 4. Prisypeme do roztopeného vosku lyžičku kurkumy a zamiešame,
 5. Pripravíme si na pekáč papier na pečenie a naolejujeme paličku, aby sa na ňu vosk nelepil (ja som použil kokosový olej),
 6. Namočíme pripravený prúžok látky do vosku a paličkou ho vytiahneme z plechovky,
 7. Prúžok látky necháme pár sekúnd odkvapkať a potom ho rozprestrieme na papier na plechu,
 8. Paličkou ho opatrne zrolujeme do valčeka (do tvaru telovej sviečky), tak aby ostala vôľa a bolo ľahko paličku vytiahnuť,Snažíme sa pri tom, aby stena sviečky neostala dvojitá: aby obe vrstvy plátna na seba priliehali, za pomoci paličky a prstov koniec látky dobre pritlačíme, aby sviečka pekne držala,
 9. Sviečku necháme vychladnúť a zopakujeme s ďalším prúžkom látky.

Celý postup si môžete pozrieť na videu. Ospravedlňujem sa za nižšiu kvalitu, výpovedné však dúfam je.

Poznámky:

 • Včelí vosk sa topí asi pri 60-tich stupňoch, takže so sviečkami môžete narábať holými rukami, popálenie nehrozí.
 • Od vosku zamazaný riad sa ťažko umýva vodou – ľahko ho však zotrieť papierovou utierkou, keď riad dáte na chvíľu vyhriať do teplovzdušnej trúby.

Použitie sviečok

Prichystáme si:

 • misku s vodou na uhasenie sviečky,
 • väčšiu pinzetu na prípadné odstránenie zuhoľnateľnej látky, ktorá ostáva, ako sviečka horí,
 • telovú sviecu,
 • zapaľovať,
 • papierovú vreckovku či kúsok látky medzi telo a sviečku, keby počas prikladania kvapol vosk.

Pred samotným sviečkovaním doporučujem stíšiť sa a sústrediť sa. Predýchať svoje telo a uvoľniť sa v príjemnom prostredí. Liečivé pôsobenie môžeme podporiť otvorením posvätného priestoru: spojením sa so štyrmi svetovými stranami, so Zemou pod nami a Nebom nad hlavou, so svojím stredom: so srdcom, ťažiskom, s dušou a prítomnosťou. Vhodná je aj modlitba, napríklad táto:

Večné svetlo živé svetom, daruj silu rodnú živu. V noci aj vo dne buď vedomie, ochraňuj dušu, osvetľuj ducha. Pomôž v múdrosti, pomôž v ľúbosti, pomôž v chápaní všetkých bytostí.

Novodredná modlitba (zdroj: Žiarislav)

Odporúčam pri použití doma vyrobených sviec nikdy nebyť sám. Ak si aj sám sviečky prikladáš – mal by byť ešte niekto ďalší prítomný, kto ti drží pole bezpečia. Niekedy sa stane, že sa domáce sviece správajú trochu nepredvídane. Nehrozí, že by sviečka vzbĺkla. Môže z nej však kvapnúť horiaci vosk – hlavné nebezpečenstvo spočíva v tom, že človek sa vyplaší, sviečku vzbrklo pustí s ruky a niečo zapáli.

Pre zmienený prípad kvapky vosku odporúčam mať medzi telom a sviečkou kúsok látky či papierovú vreckovku. Sviečku môžeš držať buď priloženú na tele, alebo pár milimetrov nad ním. Prikladať ju môžeš na silových miestach tela po osi tela a aj na iné miesta, ktoré cítiš, že to potrebujú. Okolo očí radšej opatrne. Uvoľni sa a nechaj sa ruku so sviečkou viesť svojím vnútorným vedením, sústredený na svoj stred, na srdce, dych a svoje ťažisko. Tvoja duša vie, čo treba – povedie ťa.

Po ruke maj určite misku s vodou na uhasenie sviečky. Dobre tiež padne aj pinzeta, ktorou môžeš odstrániť vyhorenú časť sviečky. Ak sa ti stane, že sviečka dymí zo spodku a nemá riadny ťah, pomôže, ak do nej zdola fúkneš.

Osobne ma tento spôsob sebačistenia a liečenia veľmi milo prekvapil. Hoci som bol v priebehu prikladania sviečky prvý raz mierne napätý, pocit potom bol skutočne uvoľnujúci. Výrazne som cítil, ako čosi ťažké a zbytočné z tela odchádza.

Čo ešte dodať? Dobre je pred začatím práce vysloviť svoj zámer či prianie. Na konci sa zase poďakovať posvätnému ohníku, siedmym smerom, uzavrieť otvorený posvätný priestor, dobre vyvetrať, zbytky sviečok vonku spáliť a popol darovať Zemi.

Použitie tohoto návodu je na vlastnú zodpovednosť.

Liečivé sviečkovanie prajem 🙂

Zanechaj odkaz

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *