
Slová na Zemi sa vo viacerých ohľadoch vymykajú zvyklostiam. Netýkajú sa jednej, ale viacerých širokých oblastí. Počas čítania sa vyvíja nie len obsah, ale aj naladenie, spôsob podania a postoj k spoločnosti. Tak, ako som sa sám v priebehu rokov vyvíjal a dospieval, menila sa aj moja tvorba. Články ani časti knihy na seba priamo nenadväzujú – má však zmysel, ako sú za sebou zaradené. Prvá polovica knihy je základom pre odvážnejšie a možno pre niekoho ťažšie uchopiteľné pohľady v druhej časti.
To, čo píšem, priamo nezakladám na tvrdeniach iných, ani na vedeckom výskume, ani na vlastnej či cudzej autorite. Pomedzi články však nájdeš množstvo úryvkov z prác ľudí, ktorých si hlboko vážim a ktorí ma ovplyvnili.
Slová na Zemi stoja na mojom osobnom príbehu a na osobne vnímanom spoločenskom príbehu našej doby. Rovnako tak stavajú na odkazoch našich predkov, ktoré sú stále živé v súčasnej kultúre.
Rozpletám listy slovenských slov, zvykov a spôsobov smerom k ich koreňom. Verím, že naši predkovia boli múdri ľudia a že mali niečo, čo sa neskôr ruka v ruke s priemyslom a vzdelávaním skoro stratilo. Mali schopnosť tvorivo a slobodne spolupracovať s prírodou aj navzájom: nie s vidinou moci, zdrojov a zisku, ale k všestrannému prospechu. Pre ďalšie prežitie ľudí na Zemi je práve táto schopnosť kľúčová.
Naša pôvodná aj súčasná kultúra obsahuje cenné odkazy. Skrývajú sa však hlbšie pod povrchom a ich zmysel je možné pochopiť len v súvislosti s vlastným zážitkom. Slová, spôsoby a obrady nemajú zmysel ani hĺbku sami o sebe, majú ich len v súvislosti tvojím životným príbehom.
Vďaka obetiam a úsiliu našich prastarých a ešte starších rodičov sme si udržali a vo vlnách nového veku ukotvili našu zem a jazyk: Slovenskú republiku a slovenčinu.
K čomu však v čase písania tejto knihy zatiaľ nedošlo, je obroda našej vlastnej kultúry: nášho slovenského duchovna. Stále sa ako Slováci pozeráme na to naše veľmi rozpačito a skôr cudzími očami, ako vlastnými. Dovolím si tvrdiť, že naša kultúra ukrýva veľké bohatstvo – sami sedíme na prameni, ktorý môže byť výdatný, vyživujúci a liečivý – vtedy keď nájdeme odvahu ponoriť sa, zamočiť sa a vyčistiť ho od nánosov.
Úlohou Slov na Zemi je prispieť k chápaniu toho, s čím máme v tejto pohnutej dobe dočinenia a k napojeniu na svoj prameň. Obsahujú príbehy, úvahy, úryvky, obrazy a nástroje, ktoré mne samému pomohli na ceste dospievania. V knihe ich ponúkam s nádejou, že môžu poslúžiť širšie a podporiť duchovnú a zemskú obrodu, možno nie len na Slovensku.
Prehľad častí knihy:
-
Úvod, ktorý ste práve dočítali.
-
Zoznámenie, cez prerozprávanie niekoľkých zážitkov.
-
Spoločnosť, tvorená poriadkom a ľudskými príbehmi.
-
Koreňoslovie, teda stopovanie našich slov smerom k celistvosti a pôvodnému prírodnému duchovnu.
-
Obroda ducha, súvislosti medzi spoločnosťou, Duchom, Zemou, smrťou a obradmi prechodu.
-
Záver, späť k nám a do stredu, k sebe a tebe.
-
Dodatok, pozornosť na rozlúčku.