Tešíme sa z dvoch synov, skoro dvojročného Radomíra a čerstvo štvormesačného Dušana. Už pri Radomírovi sme sa pripravovali, ako sme vedeli, a chceli sme domáci pôrod. Boli sme na rýchlokurze hypnopôrodu, čítal som si knižky od Michela Odenta, pozreli sme si film Orgazmický pôrod…
Prvé tehotenstvo bolo veľmi búrlivé. Tri razy sme sa sťahovali, mali sme svadbu. Duševne sme aj ja aj Svetlanka dostávali zabrať. Zle odhadnutý termín pôrodu a nesprávne zhodnotenie stavu veci pri domácom vyšetrení spôsobili, že sme sa v nemocnici ocitli priskoro a neopodstatnene. Strávili sme tam pár dní, zažili si, ako to chodí… Som veľmi vďačný lekárovi aj zdravotnej sestre, ktorí prišli na zmenu práve k Svetlankinmu vycholiacemu pôrodu. Tesne sme unikli cisárskemu rezu. Avšak oproti tomu, čo Svetlanku čakalo na detskom oddelení, pôrod samotný bol malina.
Malého Radka pár minút po narodení Svetlanke vzali. Potrebovali vážiť a obliekať a strkať do inkubátora. Môj pokus vziať ho dopadol neúspešne, nožičku mu totiž priviazali. Snažil som sa so sestrami na novorodeneckom vyjsť podobrotky. Zjavne však vôbec nechápali, čo je bonding a prečo je dôležitý. Trvalo asi hodinu a pol, kým sa malý Radko dostal k maminke. Bol som s ním aspoň ja. Vraj sa im to stáva len výnimočne, že otec trvá na tom byť s dieťaťom, kým matke zašívajú nastrihnutie a prevážajú ju na izbu. Medzitým som mal s Radomírom obrovsky silné spojenie — a mám ho doteraz. Dojatý som plakal Dlho sme sa na seba dívali.
Bez nášho súhlasu mu na tretí deň nasadili antibiotiká, vraj mal zápal. To bol dôvod, prečo musela Svetlanka ostať v nemocnici ďalší týždeň. Malého by domov nepustili, pretože musí dobrať lieky. Svetlnaka si na detskom oddelení zažila najnáročnejší týždeň svojho života. S plačom mi volávala a ja som chodieval robiť so sestrami poriadky. Do teraz má Svetlanka pocit osobného zlyhania, že pôrod takto dopadol.
Druhé tehotenstvo prebiehalo neporovnateľne hladšie. Žiadne hádky, výbuchy žiarlivosti ani zaseknutia. Viac sme sa obaja napojili na seba aj navzájom. Vzali sme to inak! Svetlanka túžila žiť v prírode, ďaleko od všetkého a tento sen sme si na ten čas splnili. Prenajali sme si starý dom na kopci obklopený lesmi. Naokolo pasienky, najbližšia asfaltová cesta polhodinu peši. Blízko bývali priatelia, jedni, druhí, tretí…
Svetlanka si zariadila a vyzdobila “brlôžok”, aby bol pekný. Stará pec, drevené trámy a malé okienka na kamenných stenách majú svoje čaro. V noci obloha samá hviezda, nadránom počuť jelene. Plný dvor mačiek a pod odkvapom jedna ropucha. Len dve miestnosti: spálňa a obývačka s kuchyňou a kúpeľňou v jednom. Kadibúdka vonku cez dvor.
Tušil som, že to bude rodný dom. V našom byte v meste som si domáci pôrod nevedel veľmi predstaviť, tu hej. Mal som pocit, že dom žije, má svojho ducha. (Svetlanka vraví, že aj škriatka.) Nie je to ani rok, čo sa tu narodilo predchádzajúcim majiteľom dievčatko. Navyše, naša dobrá priateľka a zároveň babica býva neďaleko.
Blížil sa vypočítaný deň pôrodu. Svetlanka si pozvala priateľky na predpôrodný prípravný obrad. Ja som bol vonku s Radomírom, len cez okienko som videl, ako sa rozprávajú. Niečo robia, spoločne hrajú a spievajú… Možno aj čarujú. Je spôsob, ako sa vďaka ropuche zo Sonorskej púšte napojiť na bábätko v maternici a vysvetliť mu čo-to o tomto svete, aby lepšie dokázalo zvládnuť pôrodnú cestu a preladiť svoje vedomie na naše rozmery bytia.
Jedno ráno je vo vzduchu pocit, že to bude dnes. Myslím si však, že to ešte nebude. Prišlo mi navštíviť studničku v lese, vzal som Radomíra do nosiča, pár jabĺčok do vrecka a šli sme. Poniže pasienkov je v smrekovom lese čerešňa. Koreňmi objíma široký kameň, pod kameňom diera, a v nej, keď sa človek načrie, voda. A aká dobrá! Poprosil som prajné bytosti miesta o podporu, poďakoval vodičke. Očistil sa ňou. Osviežil. Náhle som vedel, že všetko prebehne v poriadku.
Svetlanka mala v ten deň pravidelné sťahy, k večeru už každých pár minút. Volať babicu, či zatiaľ nie? Nechceme, aby tu bola priskoro. Večer počas toho, ako Svetlanka uspáva Radka, sťahy zosilnejú. Okolo desiatej sa konečne rozhodneme, že hej, že je to už ono. Volám jej a zisťujem, že je už na ceste k nám. Nasadám do auta, v tme otváram a zatváram ohradníky, lesnou cestou mierim pomaly dole k asfaltke. Som zvláštne pokojný.
Naša priateľka už čaká pod kopcom. Za posledné mesiace sme sa vídali často, chodili sme k nej na predpôrodnú prípravu, vlastne na úplne prostú a uvoľnenú návštevu. Zanedlho sme už všetci spolu v dome. Jej prítomnosť vôbec neruší, cítiť z nej úctivosť, citlivosť. So Svetlankinko správania pozná, v akom bode pôrod práve je.
Svetlanka strieda polohy, chvíľu opretá o stoličku či gauč, potom dlho vo vani. Stoná až je to milé — predýchava bolesť. Je prítmie, na stole je sviečka, na pozadí hrá hudba, ktorú si Svetlanka pripravila. Babica niekedy dýcha spolu s ňou, dlaňami jej uvoľňuje kríže. Keď uspím Radka vedľa v miestnosti, som s nimi a Svetlanku podporujem ja. Cítim sa dobre, ženy vedia, čo robia. Len tam som. Cítim sa mierne mimo, to, čo Svetlanka prežíva, je mimo môj dosah a chápanie. Len vidím, ako podchvíľou uvoľnene zhlboka vzdychá. Pomaly sa to nocou stupňuje.
Pôvodne som myslel, že to zvládneme sami. Teraz cítim, aké je to odľahčenie, keď je prítomný niekto so skúsenosťami, niekto, kto vie, jasne cíti, vidí. Sám totiž odhad nemám — a keď žena začne kričať, že to už nezvládne, že ju to roztrhne… Pravdepodobne by ma to aj vyľakalo a možno priviedlo k vzbrklým rozhodnutia. Babica naopak vie, že keď žena nadáva a kričí, že to nedáva, práve prešla do ďalšej fáze pôrodu — všetko je v poriadku, len s ňou byť.
Babica Svetlanke radí vyjsť z vane von. Ešte kým to spraví, odchádza jej plodová voda. Medzi sťahmi sa Svetlanka osuší a čupne si chrbtom ku gauču. Ja sedím na gauči a držím ju zozadu popod ramená. Svetlanku babica jemne odspodu vyšetrí. K našim otázkam sa však nevyjadruje. Na moje veľké prekvapenie, netrvá to už vôbec dlho. Okolo druhej v noci sa rodí malý Duško! Čakám krv a pôrodné obaly, na svet však prichádza skoro čistučké bábätko. Napĺňa nás všetkých radosť. Objímam Svetlanku, kým ona objíma malinkého. Aký veľký je! Ležia na zemi na matraci a vankúšoch, prikrytí červenou prikrývkou. Dojaté slzy tento raz nemám, len tichý úžas a hlboké šťastie. Duško je teraz Svetlankin, zvláštne spojenie, ako vtedy pri Radkovi, tentoraz nemám. Nevadí mi to. Je to úplne iné.
Zhruba za polhodinku prichádza plodový koláč. Krv odteká škárou v podlahe, zvyšok utrieme. Placentu dávame do misky. Svetlanka oddychuje s Duškom telíčko na tele. Ja si veľa nich ľahnem, aj naša sprievodkyňa si zdriemne. Do brieždenia ostáva len pár hodín. Pupočnú šnúru strihám až ráno — babica mi podáva nožničky, že je to moja úloha. Vítam Duška na svete!
Či to bolo rizikové? Nemyslím si. Vo všeobecnosti je podľa mňa nebezpečnejší pôrod v nemocnici. Časté rušivé vyšetrenia, otázky, ostré svetlá, lieky. V lepšom prípade milí, v horšom veľmi nepríjemní cudzí ľudia. Pôrod sa v takomto prostredí prirodzene zastavuje, nastupujú lieky, nástrihy, možno až rezy. Pupočník strihajú skôr, ako dotepe a bábätká tak prichádzajú až o tretinu krvi, ktorú by inak z plodového koláča získali. Sú oslabené. Berú ich preč od matky, aby ich obliekali, počmárali a zavreli do sklenenej búdky na vozíku. Bonding nenastáva, matka a dieťa si nenadviažu zdravý vzťah. Možno to neskôr dobehnú, väčšinou však už len čiastočne. Trauma z odlúčenia, popôrodná depresia. V nemocnici som videl zdravotné sestry správajúce sa ako bacharky a čerstvé mamičky chodiace po chodbách ako mátohy, bledé, uľaknuté, nesvoje.
Niet divu, že naša slovenská spoločnosť vyzerá ako vyzerá… Našťastie, už veľa ľudí chápe súvislosti. Aj náš detský lekár nás pochválil. Viac mladých by mohlo mať odvahu prevziať za svoju budúcnosť zodpovednosť!