Pokora je od odvodená o slovného koreňa “koriť”, čo znamená “urážať, haniť, trestať”. Zdroj: Stručný etymologický slovník slovenčiny. Príbuzné slová sú: príkorie, kárať, priekor, úkor.
Cnosť z pokory spravili stredovekí náboženskí kazatelia. Pokorený, teda podlomený, potupený, potrestaný, porazený človek bol pre nich ideálom dobrého kresťanského nevoľníka.Žiaľ, dodnes máme v jazyku a v našom modernom duchovne takéto veci. Pokiaľ sa na naše kresťanské dedičstvo nepozrieme triezvymi, priamymi očami, nezbavíme sa toho. Je to okrem iného dedičstvo križiackych ťažení proti západným Slovenom, keď bola časť západných Slovenov doslova vyhladená. Vojaci Svätej rímskej ríše vypaľovali “pohanské” dediny a zabíjali aj ženy a malé deti.
Kresťanstvo sa u nás šírilo nie ako náboženstvo lásky, ale ako nástoj vojenskej moci, podmanenia a zotročenia ľudí a ich zeme. Pod hrozbou smrti bola do nás zasadená otrokárska a otrocká ideológia. V mnohom dodnes ovpyvňuje naše zmýšľanie a nazeranie, bez toho aby sme si to vôbec uvedomovali. Rana bola zasadená hlboko.
Duchovnému rastu ani sceleniu a ozdraveniu ducha a duše nepomôže snaha byť “dobrý” — poslušný, pokorný.Pomôže nám stopovanie a pochopenie svojich tieňov. Toto je jeden z nich.
Radšej osobne používam namiesto pokory slová ako úcta, úctivosť, uznanie. Nie pokorný, ale prostý, úctivý, jednoduchý, prípadne oddaný…
Pokora má aj prínosnú stránku. Je to stav, keď si uvedomím a pripustím svoju necelistvosť, svoju vnútornú roztrieštenosť, svoj zmätok v duši. Uvedomím si svoje zranenia, ktoré som si pred tým nedovolil cítiť, vidieť. Ak zároveň vidím nad sebou a okolo mňa veľkosť, krásu a celistvosť (za predpokladu, že som nikde v divej prírode) — môže to byť začiatok hojenia.
Som aj nie som súčasťou tohto celku. Neladím a bolestivo sa ma to dotýka. Vietor, chlad aj teplo, dážď. Hnev a smútok zároveň. Trpím. Som pokorený tým všetkým. Z tohto bodu sa obraciam na To, Tú, Toho…Prosím o uzdravenie, o scelenie, o šťastie, o prijatie, o vyjavenie mojej cesty, jej zmyslu.
Je to teda bod, z ktorého viem rásť k zdraviu a svojmu poslaniu. Nie je to ideál ani cnosť. Podobne, ako utrpenie nie je cnosť. Je to skrátka stav, ktorý môže a nemusí byť východiskom. Záleží, ako sa k tomu postavím.
Potná chyža ako miesto pokory a uzdravenia cez napojenie na živú Zem. Stručný etymologický slovník slovenčiny (Ľubor Králik)